Wypalenie zawodowe – komu grozi i jak się przed nim ustrzec?

RYNEK PRACY

29 lis · Paweł · Brak komentarzy

Wypalenie zawodowe to stan, który dotyka coraz więcej pracowników, i to nie tylko tych, którzy mają już przepracowane 20 czy 30 lat na etacie. Zdarza się, że wypaleni czują się także pracownicy, którzy dopiero od kilku lat działają na rynku pracy, ale nadal nie znaleźli swojego powołania.

Symptomy wypalenia zawodowego

Głównym objawem wypalenia zawodowego jest brak satysfakcji z wykonywanej pracy. Pracownik jest znudzony i czuje, że przestał się rozwijać. Wypaleniu zawodowemu często towarzyszy obniżenie poczucia własnej wartości i unikanie kontaktu ze współpracownikami oraz szefem.

U niektórych pracowników z Katowic wypalenie zawodowe przejawia się poprzez problemy zdrowotne. Jeśli masz trudności z zasypianiem, nie umiesz wypocząć lub ciągle boli się głowa, to przyczyną mogą być problemy w pracy. W skrajnych przypadkach wypalenie zawodowe może doprowadzić nawet do nerwicy, depresji lub nadużywania używek.

Co powoduje wypalenie zawodowe?

Przyczyny wypalenia zawodowego mogą mieć różne podłoże. Problem może tkwić w braku możliwości rozwoju (szkoleń czy awansów) w danym miejscu pracy w Katowicach, czy w trudnych relacjach z przełożonym i współpracownikami. To są przyczyny zewnętrzne, a powinniśmy brać pod uwagę również te, które mogą wynikać z naszej postawy. Brak odporności na stres czy emocjonalne angażowanie się w problemy klientów, też mogą spowodować wypalenie zawodowe.

Jak pokonać wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe zabija kreatywność i chęci do pracy. Aby ustrzec się przed nim, koniecznie musimy pamiętać o wypoczynku. To istotne, aby dobrze się wysypiać, mieć czas na aktywność fizyczną, wykorzystywać urlop, a święta i dni wolne od pracy spędzać w gronie najbliższych. Pracownik powinien dbać o zdrowie i umieć zachować balans między pracą a życiem prywatnym.

Jeśli nie chcesz dać się wypaleniu zawodowemu, koniecznie musisz dbać o swój rozwój. Warto zatem szukać interesujących szkoleń i podtrzymywać znajomości biznesowe. Niektórym pomaga znalezienie nowego hobby lub skonsultowanie się z doradcą zawodowym.

Osoby, które czują się wypalone zawodowo, mają dwie opcje. Jedną z nich jest szczera rozmowa z przełożonym, który jest stanie zapewnić pracownikowi zmianę zakresu obowiązków lub wysłać go na jakiś kurs, albo na długie wakacje. Druga możliwość to szukanie nowych ofert pracy w Katowicach. Czasem zmiana stanowiska jest po prostu nieunikniona…

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze oferty pracy:
 • Pracownik biurowy

  Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej

  Lokalizacja: śląskie/ Dąbrowa Górnicza

  VI Wydział Ksiąg Wieczystych:-podkładanie wniosków pod KW,-szycie i numerowanie akt spraw,-umieszczanie korespondencji w aktach sprawy,-przekazywanie akt do archiwum ksiąg wieczystych Wymagania konieczne: Wykształcenie: średnie zawodowe 4-letnie Wymagania inne:

  Dodane: wczoraj

 • Pracownik administracyjno-biurowy

  Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu

  Lokalizacja: śląskie/ Sosnowiec

  ewidencjonowanie dokumentów w programach komputerowych, obsługa urządzeń biurowych, obsługa poczty, pomoc przy wysyłce dokumentów, archiwizowanie dokumentów, inne prace pomocnicze w komórce organizacyjnej Wymagania konieczne: Wykształcenie: średnie...

  Dodane: wczoraj

 • Mechanik w dziale utrzymania ruchu

  Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu

  Lokalizacja: śląskie/ Zabrze

  - przeprowadzania przeglądów prewencyjnych i oględzin zgodnie z harmonogramem;- kwalifikowanie tłoczników oraz wykrojników do napraw i remontów;- bieżące usuwanie awarii;- analizowanie dokumentacji i rysunków technicznych;- dokonywanie zmian programowych i...

  Dodane: wczoraj

 • Pracownik drukarni cyfrowej

  Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu

  Lokalizacja: śląskie/ Zabrze

  Praca w drukarni, obsługa maszyn poligraficznych, w tym: ploterów wielkoformatowych, polterów tnących, wykonywanie nadruków reklamowych na odzieży, reklam wieloformatowych, banerów, ulotek reklamowych, plakatów, wizytówek, naklejek, etykiet, znaków BHP....

  Dodane: wczoraj

Więcej ofert pracy

© 2017 - 2024 praca Katowice Wszelkie prawa zastrzeżone