Dodatek nocny wypłacany jest osobom, które pracują w porze nocnej. Wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych przysługuje podwładnym, którzy regularnie wykonują zadania podczas zmiany nocnej, jak i tym, którzy pracują w nocy tylko sporadycznie.
Do pracowników nocnych zalicza się osoby wykonujące zadania w nocy:
co najmniej 3 godziny,
co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym.
Pora nocna – Kodeks pracy
Według artykułu 151. Kodeksu pracy: pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. To przedsiębiorca decyduje, które 8 godzin z powyższego przedziału przeznaczone są na porę nocną. Wszystkie zasady dotyczące konkretnych godzin powinny być zawarte w regulaminach wewnątrzzakładowych. Jeśli przełożony nie wyznaczył przedziału czasowego, to godziny pomiędzy 21.00 a 7.00 traktowane są jak pora nocna.
Pracodawcy mają obowiązek zgłosić do okręgowego inspektora pracy fakt, że podwładni wykonują zadania podczas nocnej zmiany.
Dodatek za pracę w nocy
Dodatek za pracę w nocy przysługuje za każdą godzinę pracy. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że dłużej niż 8 godzin w porze nocnej nie mogą pracować osoby wykonujące zadania szczególnie niebezpieczne oraz takie, od których wymaga się dużego nakładu wysiłku fizycznego bądź umysłowego.
Zapis ten nie dotyczy pracowników:
zarządzających w imieniu przełożonego zakładem pracy,
prowadzących akcje mają na celu uratowanie życia ludzkiego, ochronę mienia lub środowiska oraz usunięcie awarii.
Stawka za godziny nocne
Stawka za godziny nocne różni się w zależności od miesiąca, a nawet roku. Zależy ona od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym (w 2019 roku jest to 2250 zł brutto). Dodatek za godzinę pracy w porze nocnej wynosi 20% stawki godzinowej. Oblicza się go, dzieląc minimalne wynagrodzenie przez liczbę przepracowanych godzin w danym miesiącu i otrzymany wynik mnożąc przez 20%. Po dokonaniu obliczeń dodatek za pracę nocną w 2019 roku wygląda następująco:
Telefoniczna i mailowa obsługa klientów w zakresie telefonii komórkowej. Wprowadzanie danych do systemu. Biegła znajomość języka niemieckiego (poziom B2). Umiejętność efektywnej komunikacji i otwartość w kontaktach z klientami.
Opis stanowiska: Obsługa i bieżące utrzymanie wytwórni mas bitumicznych w zakresie produkcji, montażu, demontażu, przestawień instalacji; Przeglądy, naprawy oraz konserwacje instalacji elektrycznej i instalacji automatycznej regulacji procesu produkcji....
Do Twoich obowiązków należeć będzie: pobieranie krwi i przyjmowanie materiału biologicznego w Punkcie Pobrań przygotowanie i oznaczanie materiału biologicznego do badań oraz do przewozu zgodnie z obowiązującymi standardami firmy i przepisami prawa...
Do Twoich obowiązków należeć będzie: pobieranie krwi i przyjmowanie materiału biologicznego w Punkcie Pobrań przygotowanie i oznaczanie materiału biologicznego do badań oraz do przewozu zgodnie z obowiązującymi standardami firmy i przepisami prawa...
Dodatek za nocną pracę nie powala z nóg 😉
Niestety stawki tak wyglądają.
Moim zdaniem dodatek nocny powinien wynosić więcej.
Też tak myślę.