Urlop okolicznościowy – co to jest, kiedy przysługuje, ile dni, wniosek, Kodeks pracy

RYNEK PRACY

18 paź · Paweł · 5 komentarzy

Urlop okolicznościowy – co to jest?

 

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają prawo do urlopu wypoczynkowego. Przysługuje im także urlop okolicznościowy. Są to dni wolne udzielane podwładnym, którzy ze względu na pewne szczególne, dokładnie opisane w ustawie sytuacje życiowe nie mogą wykonywać swoich zadań w godzinach pracy. Kiedy wykorzystać urlop okolicznościowy i czy pracodawca może go odmówić pracownikom?

 

Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy?

 

Urlop okolicznościowy przysługuje tylko w określonych sytuacjach. Pracownicy nie mogą z niego korzystać np. gdy muszą załatwić ważną sprawę w urzędzie. Według zapisów prawnych przełożony udziela dni wolnych w przypadku ślubu podwładnego lub ślubu dziecka podwładnego, narodzin dziecka oraz śmierci członka rodziny. Liczba dni urlopowych zależna jest od wydarzenia.

 

Ile należy się dni wolnych?

 

Urlop okolicznościowy – ślub

 

Pracownicy, którzy biorą ślub, dostają 2 dni wolnego. Jeśli dziecko zatrudnionego wychodzi za mąż bądź się żeni, to rodzic może liczyć na 1 dzień wolnego.

 

Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka

 

W sytuacji, gdy pracownikowi urodzi się dziecko, to także przysługują mu 2 dni wolnego.

 

Urlop okolicznościowy – śmierć

 

W przypadku zgonu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma bądź macochy pracownik otrzymuje 2 dni urlopu. 1 dzień wolnego przyznawany jest przy śmierci siostry, brata,teściowej, teścia, babci, dziadka oraz innej osoby będącej na utrzymaniu bądź pod prawną opieką podwładnego.

 

Urlop okolicznościowy – opieka nad dzieckiem

 

Oprócz tego rodzice mogą liczyć na 2 dowolnie wybrane dni opieki nad dzieckiem do 14 roku życia.

 

Wniosek o urlop okolicznościowy

 

Aby urlop został przyznany, należy przedstawić przełożonemu odpowiedni wniosek. Formularz powinien zawierać:

 

  • imię i nazwisko zatrudnionego,
  • nagłówek, np. Wniosek o urlop okolicznościowy,
  • datę dni wolnych,
  • przyczynę absencji,
  • liczbę dni wolnych.

 

Oprócz tego zatrudniony musi również dostarczyć dokument potwierdzający zaistnienie danej sytuacji np. akt ślubu lub zgonu. Jeżeli nie można go dołączyć w momencie składania wniosku, to należy donieść papier później. W przypadku opieki nad dzieckiem żadna dokumentacja nie jest wymagana, wystarczy sam formularz.

 

W jakim terminie należy wykorzystać urlop okolicznościowy?

 

Nie musi to być w tym samym dniu, w którym ma nastąpić dane wydarzenie. Dzień wolny można wziąć w innym terminie pod warunkiem, że będzie on bezpośrednio związany z konkretną okolicznością.

 

Co ma zrobić pracownik, który wykorzystał już urlop okolicznościowy wcześniej, a ślub z jakichś powodów nie doszedł do skutku? W takiej sytuacji nie doniesie przełożonemu aktu ślubu, a to oznacza, że trzeba potraktować owe dni wolne jak urlop wypoczynkowy.

 

Kodeks pracy – urlop okolicznościowy

 

Kwestia urlopu okolicznościowego nie została zawarta w Kodeksie pracy. Wszystkie zasady przyznawania dni wolnych z tytułu ślubu, narodzin dziecka lub zgonu znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

 

Warto jeszcze zaznaczyć, że urlop okolicznościowy jest płatny, a pracodawca nie ma prawa go odmówić.

5 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze oferty pracy:
  • Fryzjer

    Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu

    Lokalizacja: śląskie/ Bytom

    pomoc przy strzyżeniu damskim, męskim, modelowaniu, koloryzacji, tj. pasemka, ombre, baleyage Wymagania konieczne: Wykształcenie: zasadnicze zawodowe, kierunek: fryzjerstwo Wymagania inne:

    Dodane: wczoraj

  • Pomocniczy robotnik przemysłowy

    Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej

    Lokalizacja: śląskie/ Ruda Śląska

    WYKONYWANIE PROSTYCH PRAC PRZY OBRÓBCE ELEMENTÓW, PRZEPROWADZANIE OPERACJI TECHNOLOGICZNYCH ZWIĄZANYCH Z PRODUKCJĄ WĘDZONEK, KIEŁBAS, KONSERW, ITP. Wymagania inne: Aktualna książeczka sanepid lub chęć jej wyrobienia - koszt ponosi Pracodawca

    Dodane: wczoraj

  • Monter maszyn i urządzeń przemysłowych

    Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach

    Lokalizacja: śląskie/ Gliwice

    Przygotowywanie elementów do montażu wg. rysunku, dobór i dopasowywanie części i zespołów, montowanie zespołów z wykorzystaniem przyrządów i uchwytów montażowych, obsługa krawędziarki Deratech 160/3200 CNC oraz linii lakierniczej 33-KTZ. Wymagania...

    Dodane: wczoraj

  • Pomocnik brukarza

    Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu

    Lokalizacja: śląskie/ Zabrze

    pomocnik brukarza.Praca na terenie woj. śląskiego. Wymagania konieczne: Zawód: Brukarz (wymagany staż - lata: 1) Wykształcenie: brak lub niepełne podstawowe Uprawnienia: Prawo jazdy kat. B Wymagania inne: wykształcenie bez znaczenia, prawo jazdy kat. B,...

    Dodane: wczoraj

Więcej ofert pracy

© 2017 - 2023 praca Katowice Wszelkie prawa zastrzeżone