Równowaga między pracą a życiem prywatnym

KARIERA ZAWODOWA

27 Mar · Paweł · Brak komentarzy

Koncepcja work-life balance, czyli rozdziału między życiem prywatnym a pracą, narodziła się w Wielkiej Brytanii na przełomie lat 70 i 80. W ówczesnym czasie pracownicy korporacji zaczęli wyrażać sprzeciw wobec ciężkiej pracy, która była ponad ich siły. Eksperci zauważyli wtedy, że przemęczony pracownik jest zdecydowanie mniej wydajny.

 

Dlaczego warto przestrzegać work-life balance?

 

Korzyści jest wiele, zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców:

 

  • Pozytywny wpływ na wizerunek pracodawcy

Brak zmuszania do wyrabiania nadgodzin, a także pracy w weekendy czy święta poprawia reputację firmy. Pracownicy cenią wyrozumiałość przełożonych, którzy bez wymówek udzielają urlopów.

  • Wzrost lojalności pracowników

Jeżeli pracownik odczuwa satysfakcję z wykonywanej pracy w Katowicach, to nie będzie szybko szukał nowego szefa. Tym samym, pracodawca może liczyć na zmniejszenie kosztów rekrutacji.

  • Większa produktywność

Już dawno naukowcy udowodnili, że wypoczęci pracownicy pracują wydajniej. Pracownik musi mieć czas na to, aby zadbać o swoje zdrowie, wyspać się itd.  Ktoś, kto pracuje dłużej, ale jest przemęczony fizycznie i psychicznie, osiąga gorsze wyniki niż zrelaksowany kolega.

  • Zadowolenie pracownika

Szczęśliwy pracownik to człowiek zdrowy, który bez trudu znajduje czas dla rodziny i znajomych. Każdy z nas chciałby też mieć czas na hobby.

 

Kiedy zacząć przeglądanie ofert pracy w Katowicach?

 

Jeśli pracujesz w ciągłym napięciu, a szef oczekuje, że nieplanowane nadgodziny potraktujesz jako coś naturalnego, to lepiej pomyśl o szukaniu nowego pracodawcy. Bezrobocie spadło, a pracownicy cieszą się większym szacunkiem.

 

Zastanawiacie się nad tym, w jakich formach pracodawcy mogą realizować ideę work-life balance?

Coraz bardziej powszechną praktyką jest elastyczny czas pracy lub możliwość pracy zdalnej. Tego rodzaju dogodności szczególnie cenią sobie młode mamy. Pracodawcy coraz częściej organizują imprezy integracyjne, na które pracownicy mogą zabierać najbliższych. Wiele osób ceni dofinansowywanie szkoleń i kursów. Niektóre firmy otwierają się nawet na opcję przyprowadzenia do biura swojego pupila.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2017 - 2020 praca Katowice Wszelkie prawa zastrzeżone