Praca dla emeryta – jak szukać w Katowicach?

RYNEK PRACY

10 maj · Paweł · Brak komentarzy

Nie ma przeszkód, by senior pobierający emeryturę jednocześnie pracował. Niestety możliwości zatrudnienia osób starszych zwykle są dość ograniczone. A jak sytuacja wygląda w Katowicach?

 

Z uwagi na możliwość uzyskania pewnych ulg, niektórzy pracodawcy już w ogłoszeniach o pracę zaznaczają, że preferują kandydatów pobierających emeryturę bądź rentę. Przedsiębiorca zatrudniający taką osobę nie musi bowiem odprowadzać za nią składek do Funduszu Pracy oraz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W efekcie koszty zatrudnienia są niższe niż w przypadku innych pracowników.

 

Emeryt w pracy – ZUS, składki

 

Ponadto praca w czasie pobierania emerytury może poprawić sytuację finansową seniora również w przyszłości. Ogólnie rzecz biorąc, wraz ze wzrostem stażu pracy świadczenie rośnie, ponieważ zwiększa się okres składkowy, będący podstawą do obliczania emerytury.

 

Pracujący seniorzy, którzy osiągnęli już wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń. Natomiast ci, którzy są na wcześniejszej emeryturze, muszą pamiętać, by nie przekroczyć ustalanych co kwartał przez ZUS limitów kwot przychodów powodujących zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacania emerytury i renty. Ta zależna jest od wysokości średniej krajowej w danym roku.

 

Zmniejszenie emerytury następuje po uzyskaniu miesięcznego przychodu rzędu 70% średniego wynagrodzenia. Od 1 marca 2019 r. kwota ta wynosi 3404,70 zł brutto. ZUS wstrzymuje wypłacanie emerytury po uzyskaniu 130% miesięcznej średniej krajowej, to jest 6322,90 zł brutto (dane na marzec 2019 r.).

 

Warto pamiętać, że limity dotyczą wynagrodzenia uzyskanego z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej oraz przychodów zagranicznych. Nie bierze się pod uwagę natomiast umów o dzieło (chyba że została zawarta z własnym pracodawcą), a także przychodów wynikających z praw autorskich, patentowych bądź pochodzących z wynajmu nieruchomości.

 

Śląsk – praca dla emeryta

 

Jakie możliwości zatrudnienia mają seniorzy z województwa śląskiego? Ogłoszenia oferujące w Katowicach pracę dla emeryta dotyczą przede wszystkim takich zawodów jak:

 • pracownik ochrony,
 • portier,
 • kasjer,
 • sprzedawca,
 • magazynier

 

W Katowicach pracę dla emerytek i emerytów niekiedy oferują również firmy sprzątające. Rzadziej pojawiają się oferty pracy biurowej, choć to nie znaczy, że takich ogłoszeń nie ma wcale. W jednym z nich pracodawca proponuje osobie starszej „lekką pracę siedzącą”, polegającą na nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów z klientami firmy.

 

W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w Katowicach? Emeryt szukający pracy stanie się bardziej konkurencyjny na rynku pracy, jeśli będzie mógł pochwalić się kwalifikacjami bądź wieloletnim doświadczeniem. Doszkalanie się w zakresie obsługi komputera czy języka angielskiego, korzystanie z różnego rodzaju programów aktywizacji seniorów, nabywanie nowych umiejętności, a nawet uczęszczanie na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogą stwarzać nowe możliwości zatrudnienia.

 

Ludzie starsi powinni mieć również świadomość, że obecnie wielu pracodawców ogranicza się do zamieszczania ofert pracy w Internecie, a wstępna rozmowa kwalifikacyjna bywa przeprowadzana na przykład telefonicznie. Szukanie ogłoszeń wyłącznie w prasie może nie przynieść pożądanych rezultatów.

 

Praca dla emeryta-górnika

 

Niezależnie od tego, czym zajmowaliśmy się wcześniej, na emeryturze warto też nie bać się całkowitej zmiany charakteru pracy. Emeryt górniczy, by dać sobie szansę na zatrudnienie, raczej będzie musiał się przekwalifikować i poszukać możliwości zarobku w innych branżach. Mimo dużego doświadczenia, jakim może pochwalić się górnik-emeryt, kopalnie zwykle wolą zatrudniać osoby młodsze, które lepiej sobie radzą z bardzo trudnymi warunkami pracy pod ziemią.

 

Śląsk – praca dla rencistów

 

Pod względem możliwości zatrudnienia, sytuacja rencistów jest podobna do tej, w której znajdują się emeryci. Osoby z orzeczeniem o niezdolności do pracy nie mają bowiem zakazu jej wykonywania. One również muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu kwartalnych limitów ZUS-u, jeśli nie chcą się narazić na zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacania świadczenia.

 

W województwie śląskim pracę dla rencistów oferują często agencje ochroniarskie, a także firmy prowadzące sprzedaż telefoniczną, wykonujące drobne prace budowlane i wykończeniowe czy zatrudniające osoby do sprzątania.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najnowsze oferty pracy:
 • Programista PHP

  Firma: ARTERIA CUSTOMER SERVICES Arteria Management Sp. z o.o. Sp. k.

  Lokalizacja: śląskie/ Ruda Śląska

  Do Twoich zadań będzie należeć: analiza, projektowanie, tworzenie i rozbudowa aplikacji internetowych, rozwijanie i integracja obecnych systemów, utrzymywanie i rozwijanie istniejących aplikacji zarówno od strony operatora jak i końcowego użytkownika,...

  Dodane: wczoraj

 • Programista PHP

  Firma: ARTERIA CUSTOMER SERVICES Arteria Management Sp. z o.o. Sp. k.

  Lokalizacja: śląskie/ Katowice

  Do Twoich zadań będzie należeć: analiza, projektowanie, tworzenie i rozbudowa aplikacji internetowych, rozwijanie i integracja obecnych systemów, utrzymywanie i rozwijanie istniejących aplikacji zarówno od strony operatora jak i końcowego użytkownika,...

  Dodane: wczoraj

 • Operator wózka widłowego z UDT

  Firma: ManpowerGroup

  Lokalizacja: śląskie/ Mysłowice

  Zadania: Obsługa wózka widłowego Obsługa skanera Dodatkowe prace magazynowe Wymagania: Uprawnienia na wózki widłowe UDT Doświadczenie w pracy na magazynie/ przy obsłudze wózka widłowego będzie dodatkowym atutem Chęć podjęcia pracy w systemie 3-zmianowym...

  Dodane: wczoraj

 • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. sprzedaży faktoringu

  Firma: mBank S.A.

  Lokalizacja: śląskie/ Katowice

  Twoje zadania: Rozwój sprzedaży produktów mFaktoring w powierzonym Regionie (Katowice/ województwo śląskie) Współpraca z doradcami korporacyjnymi mBanku w zakresie pozyskiwania transakcji faktoringowych i budowania relacji z klientami korporacyjnymi Sprzedaż...

  Dodane: wczoraj

Więcej ofert pracy

© 2017 - 2022 praca Katowice Wszelkie prawa zastrzeżone