Odpowiedzialność w pracy i ryzyko zawodowe

RYNEK PRACY

4 Wrz · Paweł · Brak komentarzy

Jeżeli jesteś młodym człowiekiem i planujesz karierę lub masz już doświadczenie, ale chcesz się całkowicie przebranżowić, to musisz wziąć pod uwagę również kwestię odpowiedzialności. To bardzo ważna sprawa – jedni wolą spokojną, choć gorzej opłacaną pracę, a innym schlebia fakt, że wykonywane przez nich zajęcie wymaga zdrowego rozsądku i odwagi.

 

Jakie zawody z pełnym przekonaniem można uznać za bardzo odpowiedzialne? Oto przykładowy ranking:

 

 • Lekarz
  Zarówno praca lekarza, jak i pielęgniarki czy rehabilitanta, bywa bardzo wymagająca. Potrzeba tu dużo cierpliwości oraz opanowania w kryzysowych sytuacjach. W końcu nie może być wyższej stawki niż ludzkie życie.
 • Psychoterapeuta
  Wykonywanie tego zawodu też nie jest lekkie – w końcu to duża presja psychiczna. Do gabinetów zwykle zgłaszają się osoby, które borykają się z traumatycznymi przeżyciami, zaburzeniami osobowości lub z różnego typu uzależnieniami.
 • Genetyk
  Prowadzenie badań naukowych, od których zależy przyszłość ludzkości, a także świata zwierząt, to nie lada wyzwanie. Dzięki odkryciom w tej dziedzinie możemy walczyć z wieloma chorobami.
 • Służby mundurowe
  Strażacy oraz policjanci podczas akcji interwencyjnych, pościgów czy gaszenia pożarów, często ryzykują własnym życiem. To od nich zależą losy wielu ludzi, których np. dotknęły nieszczęśliwe wypadki.

Przeważnie bywa tak, że im bardziej odpowiedzialnej pracy w Katowicach się podejmiemy, tym wyższe będą nasze zarobki. Niestety nie zawsze sprawdza się ta reguła i dlatego należy dobrze przemyśleć decyzję o wyborze profesji. Ponadto pamiętaj, że jeśli mowa o wyjątkowo trudnych zawodach, to zwykle mamy do czynienia z tzw. oceną ryzyka zawodowego. Polega ona na zidentyfikowaniu potencjalnych zagrożeń, takich jak m.in. hałas czy zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na daną chorobę.

 

Jakie zawody można uznać za ryzykowne?

 

Tu w czołówce znajdują się górnicy, pielęgniarki oraz budowlańcy. Niebezpieczeństwa czyhają również na mechaników samochodowych, rolników, pracowników socjalnych oraz pracowników produkcji. Za bardzo stresujące uznaje się też stanowisko kontrolera ruchu lotniczego, opiekuna osób starszych czy kierowcy.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2017 - 2020 praca Katowice Wszelkie prawa zastrzeżone