Ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach wynika, że wraz z końcem 2018 roku stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 1,6%. Ten optymistyczny wynik cieszy pracowników, ale niekoniecznie pracodawców, którzy coraz częściej zmagają się z brakami kadrowymi w swoich firmach. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że katowicki rynek pracy to rynek pracownika, a kandydaci mają coraz wyższe oczekiwania dotyczące warunków zatrudnienia.
Lista zawodów deficytowych
Na podstawie barometru zawodów można sprawdzić, w jakich sektorach występują największe trudności w rekrutowaniu pracowników. Aktualnie duży deficyt występuje w takich branżach jak:
Budownictwo
Tutaj poszukiwani są betoniarze, zbrojarze, brukarze, murarze, tynkarze, cieśle i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych oraz pracownicy robót wykończeniowych. Spośród fachowców wysoko ceni się także ślusarzy oraz elektromonterów. Na oferty pracy w Katowicach mogą liczyć również inżynierowie budownictwa oraz inspektorzy nadzoru budowlanego.
Transport
Pracodawcy poszukują kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych.
Opieka medyczna
W tym sektorze odnotowuje się zwiększone zapotrzebowanie na pielęgniarki i położne, na ratowników medycznych, a także na opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych.
Gastronomia i przetwórstwo spożywcze
Praca w Katowicach czeka na kelnerów, barmanów oraz na szefów kuchni. Bardzo duże braki dotyczą cukierników oraz piekarzy.
Usługi
Tutaj ceni się m.in. sprzedawców, kasjerów oraz fryzjerów.
Braki kadrowe dotyczą także specjalistów, takich jak pracownicy do spraw finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, a także samodzielni księgowi. Oferty pracy w Katowicach znajdą się także dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedszkolnych, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.
Braki kadrowe mogą hamować rozwój lokalnych firm. Jak wytłumaczyć problemy w rekrutowaniu odpowiednich pracowników? Przyczyn można upatrywać w systemie edukacji, który nie współgra z potrzebami rynku pracy, a także w niezadowalających warunkach finansowych. Ciężka praca za małe pieniądze nie kalkuluje się, a kandydaci biorą też pod uwagę inne realia, takie jak konieczność pracy w nocy lub w weekendy. Pracownicy coraz bardziej się cenią, zwłaszcza ci z wieloletnim doświadczeniem.
Oferta dla osób spełniających warunki Regulaminu Refundacji Wyposażenia/DoposażeniaWykształcenie: min. zawodowe; ks.sanepidu; zakres obowiązków: obsługa klientów zgodna ze standardami firmy, dbałość o estetykę towarów, przyjmowanie towarów oraz ich...
- Utrzymywanie głównych planów produkcyjnych w systemie i przekazywanie ich do osób odpowiedzialnych za planowanie produkcji. Zarządzanie realizacją w przypisanych zakładach w oparciu o wymagania rynku i dostępność zapasówZarządzanie wszystkimi wyjątkami...
ROZBIERACZ-WYKRAWACZRozbiór indyka, rozbiór kurczaków, rozbiór szynki z kością, rozbiór przodów z kością oraz boczków, rozbiór półtusz wieprzowych, rozbiór wołowiny i cielęciny, utrzymanie ładu i porządku na hali Wymagania konieczne: Uprawnienia:...
Przeprowadzanie obróbki, konfekcjonowanie kalibracji (sortowanie) mięsa rzeźnego zwierząt; wykrawanie podstawowych elementów na mięso drobne i do produkcji wędlin, dbanie o utrzymanie czystości na stanowisku pracy. Wymagania konieczne: Wykształcenie: brak...
Oczywiście warto pójść w zawody deficytowe, ale warto także szukać zawodów, które są przyszłościowe.
Poniekąd jedno z drugim się wiąże.
Na pewno nowoczesne technologie są przyszłościowe.
Tak, warto szukać zawodu związanego z nowoczesnymi technologiami.
Na pewno branża IT jest na czasie, praca zawsze będzie.
Tak, specjaliści IT są potrzebni na rynku.
Tak, nowoczesne technologie są branżą z dużym potencjałem.