Sytuacja na rynku pracy w Katowicach na przestrzeni ostatniego roku, kształtowała się na korzyść osób szukających pracy. Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach, aktualna stopa bezrobocia wynosi 2,3% (wrzesień 2017 r.). Analizując dane z września 2016 roku, kiedy bezrobocie kształtowało się na poziomie 3% – analitycy zauważają tendencję do obniżenia stopy bezrobocia.
Co to oznacza dla mieszkańców Katowic?
Dokładnie tyle, że bezrobocie praktycznie nie istnieje, a nie pracuje ten kto nie chce pracować?
Faktycznie Katowicki rynek pracy wypada zdecydowanie najlepiej na tle województwa śląskiego jak również całej Polski. Stopa bezrobocia w woj. śląskim kształtuje się na poziomie 5,5%, a w kraju wynosi już nieco więcej, bo 6,8%.
Nawet w okolicznych większych miastach, poziom bezrobocia jest wyższy. Jedynie w Tychach, w których stopa bezrobocia wynosi 3%, sytuacja na rynku pracy jest zbliżona. W Gliwicach, poziom bezrobocia kształtuje się na poziomie 3,9%, w Rudzie Śląskiej wynosi już 4,3%.
Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach oferuje osobom szukających pracy liczne narzędzia i usługi, które pomagają znaleźć pracę. W siedzibie PUP, każda osoba zainteresowana skorzystaniem z pomocy, może liczyć na wsparcie w zakresie oferowania ofert pracy, które spełniają oczekiwania danej osoby bezrobotnej.
Aby uzyskać status osoby bezrobotnej, lub osoby szukającej pracy, należy zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania.
Formy wsparcia Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach
Wśród licznych form wsparcia, dużym zainteresowaniem cieszą się m.in.: pośrednictwo zawodowe i informacja zawodowa, szkolenia zawodowe i kursy doszkalające. Jeśli chodzi o finansowe wsparcie, dość powszechne są: zasiłki dla bezrobotnych, stypendia w przypadku podjęcia nauki, dodatki aktywizacyjne, jednorazowe wsparcie finansowe na otwarcie własnej działalności, zwrot kosztów przejazdu do pracy, czy też zwrot kosztów zakwaterowania.
Ponadto PUP prowadzi liczne projekty Europejskiego Funduszu Społecznego, finansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach wspierania rozwoju społeczno – gospodarczego. Ich głównym celem jest inwestowanie w ludzi, którzy mają problemy ze znalezieniem pracy. Warto śledzić informacje udostępnianie w PUP, żeby móc skorzystać z programu najlepszego dla danej osoby.
OPIS STANOWISKA Kontrola, dekretowanie i księgowanie dokumentów księgowych; Przygotowywanie ewidencji dokumentów do deklaracji podatkowych; Przygotowywanie płatności dla dostawców; Księgowanie wyciągów bankowych; Przygotowywanie rozliczeń gotówkowych....
Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu...
Jeśli posiadasz: tytuł lekarza specjalisty prawo wykonywania zawodu umiejętność obsługi komputera Oferujemy: zatrudnienie w oparciu o UZ bądź KG – sam wybierasz elastyczne godziny pracy wsparcie edukacyjne - dofinansowanie do udziału w konferencjach...