Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

RYNEK PRACY

11 Cze · Paweł · Brak komentarzy

Osoby pozostające na urlopie wychowawczym nie pobierają wynagrodzenia, jednak są objęte ubezpieczeniem społecznym. W związku z tym niektórzy mają wątpliwości, czy mogą wliczyć ten okres do stażu pracy. Jest to o tyle istotne, że długość stażu ma wpływ na wiele uprawnień pracowniczych, takich jak emerytura, urlop wypoczynkowy czy dodatek za wysługę lat.

 

Urlop wychowawczy to świadczenie przysługujące zatrudnionym o przynajmniej 6-miesięcznym stażu pracy, którzy są rodzicami bądź prawnymi opiekunami dziecka. Udzielany jest na wniosek pracownika w wymiarze maksymalnie 36 miesięcy.

 

Ponadto jeden rodzic może wykorzystać 35 miesięcy, a 1 miesiąc powinien być wykorzystany przez drugą osobę sprawującą opiekę nad dzieckiem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy drugi opiekun nie żyje, nie ma władzy rodzicielskiej lub ta została ograniczona bądź zawieszona. Jednocześnie rodzice lub opiekunowie mogą korzystać z takiego urlopu przez maksymalnie 4 miesiące.

 

Warto wiedzieć, że urlop może zostać podzielony na 5 części i być wykorzystywany w różnym okresie. Należy jednak pamiętać, że skorzystać z niego można jedynie do ukończenia przez dziecko 6. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 18. roku życia.

 

Urlop wychowawczy a staż pracy

 

Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy? Zgodnie z przepisami prawa pracy, rzeczywiście tak jest. Osoba pozostająca na tym urlopie nie rozwiązuje bowiem stosunku pracy i znajduje się w okresie ochronnym, to znaczy nie może zostać zwolniona zarówno w jego trakcie, jak i na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu.

 

Podobnie więc brzmi odpowiedź na pytanie, czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury. Tak, ponieważ zalicza się go do stażu pracy, czyli czynnika mającego wpływ na wysokość emerytury.

 

A jak wygląda zależność między urlopem wychowawczym a wysługą lat? Okazuje się, że dodatek stażowy również uwzględnia okres, w którym pracownik pozostawał na urlopie wychowawczym, gdyż w jego przypadku bierze się pod uwagę wszystkie zakończone okresy zatrudnienia. Podobnie sprawa wygląda, gdy chodzi o nagrodę jubileuszową. Powyższe świadczenia wypłacane są jednak dopiero po zakończeniu urlopu i powrocie zatrudnionego do pracy.

 

Urlop macierzyński a staż pracy

 

Przy okazji warto przypomnieć, jaki jest związek pomiędzy urlopem macierzyńskim a stażem pracy. Jest to płatny urlop, z którego mogą skorzystać kobiety zaraz po urodzeniu dziecka. Lub na jej wniosek – przed porodem, o ile są objęte ubezpieczeniem społecznym związanym ze stosunkiem pracy. Matka ma prawo do maksymalnie 20 tygodni urlopu, a po 14 tygodniach może ten czas skrócić na rzecz ojca dziecka (tzw. urlop tacierzyński), o ile ten ma umowę o pracę.

 

Warto na koniec dodać, że kobieta pozostająca na urlopie macierzyńskim znajduje się w okresie ochronnym – nie można rozwiązać z nią stosunku pracy, chyba że w ściśle określonych przez przepisy okolicznościach. Co istotne, cały okres urlopu macierzyńskiego wlicza się do stażu pracy zatrudnionej.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze oferty pracy:
 • Kierowca Samochodu Ciężarowego / Operator HDS

  Firma: Primost Południe Sp. z o.o.

  Lokalizacja: śląskie/ Będzin

  OPIS STANOWISKA: transport materiałów budowlanych, sprzętu ciężkiego, szalunków itp. na i z placu budowy, bieżąca obsługa i konserwacja sprzętu. WYMAGANIA: aktualne prawo jazdy kat C+E wraz z niezbędnymi uprawnieniami do przewozu towarów, minimum 2-letnie...

  Dodane: dzisiaj

 • Zastępca Kierownika Działu Spożywczego

  Firma: Selgros Cash&Carry

  Lokalizacja: śląskie/ Bytom

  Do Twoich zadań będą należeć m.in.: wspieranie zadań kierownika działu, nadzór nad pracą działu, prowadzenie kontroli i analizy osiąganych wyników, stała kontrola stanów magazynowych, zapewnienie właściwej organizacji pracy, w tym planowanie...

  Dodane: dzisiaj

 • Logistic Claims Specialist with Russian

  Firma: Genpact PL

  Lokalizacja: śląskie/ Katowice

  Responsibilities Responsible for the operational tasks of Logistic Claims processes Solving claims tickets accurately and efficiently to achieve the fixed service level target Deliver different order to cash processes KPI’s Cooperate with local Customer Service...

  Dodane: dzisiaj

 • Customer Master Data Specialist with English

  Firma: Genpact PL

  Lokalizacja: śląskie/ Katowice

  Responsibilities Participate in creation of Master Data Community of Practice Building good relationships with Customers Being a part of the category innovation projects First Point of Contact for business in case of any problems/issues/questions Responsibility...

  Dodane: dzisiaj

Więcej ofert pracy

© 2017 - 2021 praca Katowice Wszelkie prawa zastrzeżone