Czy oferta pracy powinna zawierać informacje o wynagrodzeniu?
AKTUALNOŚCI W KATOWICACH
3 paź · Paweł · 10 komentarzy
W Katowicach bezrobocie jest coraz niższe, a warunki pracy się poprawiają. Oczekiwania kandydatów też rosną. Pomimo że wolne etaty rzeczywiście czekają, to niestety często okazuje się, że brak zainteresowania ofertami wynika z kiepskich warunków płacowych.
Jawność wynagrodzeń
Zarobki to dla Polaków temat tabu. Wielu z nas nie porusza tego tematu ani ze znajomymi, ani ze współpracownikami, a czasem wychodzi na jaw, że osoby na podobnych stanowiskach pracy w tej samej firmie otrzymują całkiem inne wynagrodzenia. Wynika to z tego, że poziom zarobków jest w dużej mierze uzależniony od zdolności negocjacyjnych.
Badania wskazują, że informacjami na temat wynagrodzenia, najczęściej dzielimy się z rodziną. Największe opory do rozmowy o zarobkach mają managerowie, a najmniejsze osoby trudniące się pracę fizyczną.
Przeglądający oferty pracy w Katowicach, z pewnością wiedzą, że tylko przy nielicznych ogłoszeniach znajdują się informacje o płacach. Większość bezrobotnych wolałaby, żeby pracodawcy nie owijali w bawełnę i podawali przynajmniej „widełki” już na początkowych etapach rekrutacji. Dzięki temu można zaoszczędzić swój czas i energię, od razu eliminując oferty, które nie są dla nas atrakcyjne.
Takie rozwiązanie pozwoliłoby też uniknąć fatygi osobom, które szukają zatrudnienia w Katowicach, ale mieszkają daleko i rozważają przeprowadzkę. Zdarza się, że kandydaci przemierzają nawet kilkaset kilometrów na rozmowę o pracę, nie wiedząc jakich warunków mogą się spodziewać.
Zmiany w kodeksie pracy
Niedawno do sejmu trafił projekt nowelizacji kodeksu pracy zakładający, że pracodawca byłby zobligowany do zamieszczania w ogłoszeniu o pracę informacji o wynagrodzeniu. Pomysłodawcy przekonują, że takie rozwiązanie zmniejszy ryzyko dyskryminacji płacowej, a także przyczyni się do uproszczenia procesów rekrutacyjnych. Projekt zakłada, że w przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, pracodawca musiałby zapłacić karę. Taka opcja bardzo podoba się kandydatom, ale szefom już nie wszystkim…
Bardzo częstą praktyką ze strony pracodawców jest zamieszczenie formularza rekrutacyjnego z dodatkowymi pytaniami do kandydatów, m.in. o poziom zarobków jakich oczekują.
OPIS STANOWISKA Kontrola, dekretowanie i księgowanie dokumentów księgowych; Przygotowywanie ewidencji dokumentów do deklaracji podatkowych; Przygotowywanie płatności dla dostawców; Księgowanie wyciągów bankowych; Przygotowywanie rozliczeń gotówkowych....
Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu...
Jeśli posiadasz: tytuł lekarza specjalisty prawo wykonywania zawodu umiejętność obsługi komputera Oferujemy: zatrudnienie w oparciu o UZ bądź KG – sam wybierasz elastyczne godziny pracy wsparcie edukacyjne - dofinansowanie do udziału w konferencjach...
Uważam, że widełki wynagrodzenia powinny się znaleźć w każdej ofercie. Od razu jest jasność na co możemy liczyć.
Zgadza się, dobrze wiedzieć co oferuje pracodawca.
Moim zdaniem taka informacja powinna się znaleźć w ofercie pracy.
Dziękuję za komentarz.
Nie każdy pracodawca praktykuje podawanie informacji o zarobkach.
Tak, choć kandydaci wolą wiedzieć już na wstępnie na jakie zarobki mogą liczyć.
Powinny być chociaż podane jakieś widełki wynagrodzenia
Coraz więcej pracodawców podaje poziom wynagrodzenia jakie oferują.
Bardzo częstą praktyką ze strony pracodawców jest zamieszczenie formularza rekrutacyjnego z dodatkowymi pytaniami do kandydatów, m.in. o poziom zarobków jakich oczekują.
Zgadza się i to jest dobre rozwiązanie.