BHP w pracy (bezpieczeństwo i higiena pracy) – przepisy, zasady, prawo pracy

RYNEK PRACY

29 sie · Paweł · Brak komentarzy

Przepisy BHP w pracy

 

Zasady BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy) zostały ustalone, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób zawodowych oraz nieszczęśliwych wypadków. Podstawowe przepisy BHP są zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, Kodeksie pracy, ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, ustawie o ochronie przeciwpożarowej. W każdym miejscu pracy wszystkie reguły i normy BHP muszą być zachowane.

 

Zasady BHP

 

Artykuł 237. Kodeksu pracy mówi, że: „§ 1. Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. § 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie”.

 

Specjalne szkolenie BHP jest organizowane na koszt pracodawcy. Każdy nowo zatrudniony musi wziąć w nim udział i podpisać listę obecności, która będzie dowodem odbycia kursu. W przeciwnym wypadku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) może nałożyć na przedsiębiorcę karę grzywny. Obowiązkiem podwładnych jest zapoznanie się ze wszystkimi zasadami korzystania ze stanowiska pracy.

 

W niektórych zakładach wykonywane czynności wymagają używania odzieży ochronnej (kaski, kombinezony, specjalne okulary, rękawice czy obuwie). Jej koszt pokrywa przedsiębiorca. Oprócz tego w każdej firmie, w widocznych miejscach, powinny być rozmieszczone odpowiednie znaki ostrzegawcze, informacyjne, nakazu oraz zakazu. Nie można także zapomnieć o działającej gaśnicy przeciwpożarowej.

 

Prawo pracy – BHP

 

Każdy zatrudniony ma obowiązek zapoznać się z regulaminem BHP w pracy. Nieprzestrzeganie zasad może być przyczyną ukarania pracownika. Przełożony ma prawo nałożyć na niesubordynowanego podwładnego kary upomnienia bądź nagany. Łamanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy stanowi zagrożenie nie tylko dla jednej osoby, ale dla wszystkich zatrudnionych.

 

Pracownicy powinni pamiętać też, że jeśli przedsiębiorca wyda polecenie niezgodne z regułami BHP, to mogą odmówić wykonania zadania. Nie tracą przy tym wynagrodzenia. W przypadku wystąpienia usterek w jednym z elementów wyposażenia zakładu należy zgłosić ten fakt do przełożonego.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najnowsze oferty pracy:
 • Mechanik / Młodszy mechanik

  Firma: EWT Truck & Trailer Polska Sp. z o.o.

  Lokalizacja: śląskie/ Gliwice

  Do głównych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy: Naprawa pojazdów ciężarowych Diagnostyka pojazdów ciężarowych Wykonywanie przeglądów Nasze oczekiwania: Doświadczenie w naprawie pojazdów ciężarowych; ciągników i naczep Prawo...

  Dodane: dzisiaj

 • Pracownik Produkcji

  Firma: BMZ Poland Sp. z o.o.

  Lokalizacja: śląskie/ Gliwice

  Czym będziesz się zajmować: składaniem drobnych elementów w zestawy baterii – lekka, czysta praca produkcyjna praca polega między innymi na układaniu baterii, lutowaniu, zgrzewaniu, klejeniu, pakowaniu praca na 3 zmiany W zamian za: chęci do pracy...

  Dodane: dzisiaj

 • Pracownik / Pracownica Logistyki

  Firma: BMZ Poland Sp. z o.o.

  Lokalizacja: śląskie/ Gliwice

  Czym będziesz się zajmować: odbiorem komponentów dostarczonych do/z magazynu lokowaniem komponentów na lokalizacje magazynowe komisjonowaniem / pickingiem zaopatrzeniem produkcji w komponenty rozdysponowywaniem komponentów na poszczególne gniazda produkcyjne...

  Dodane: dzisiaj

 • Pracownik Działu Dostaw - Kierowca kat. B

  Firma: Selgros Cash&Carry

  Lokalizacja: śląskie/ Bytom

  Do Twoich zadań będą należeć m.in.: przygotowanie towaru do przewozu/dostawy, przewóz i dostarczenie towaru do klienta, rozładunek towaru, zapewnienie profesjonalnej obsługi klienta, dbałość o prawidłowy obieg gotówki oraz dokumentów. Poszukujemy Osób:...

  Dodane: dzisiaj

Więcej ofert pracy

© 2017 - 2022 praca Katowice Wszelkie prawa zastrzeżone