BHP w pracy (bezpieczeństwo i higiena pracy) – przepisy, zasady, prawo pracy

RYNEK PRACY

29 Sie · Paweł · Brak komentarzy

Przepisy BHP w pracy

 

Zasady BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy) zostały ustalone, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób zawodowych oraz nieszczęśliwych wypadków. Podstawowe przepisy BHP są zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, Kodeksie pracy, ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, ustawie o ochronie przeciwpożarowej. W każdym miejscu pracy wszystkie reguły i normy BHP muszą być zachowane.

 

Zasady BHP

 

Artykuł 237. Kodeksu pracy mówi, że: „§ 1. Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. § 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie”.

 

Specjalne szkolenie BHP jest organizowane na koszt pracodawcy. Każdy nowo zatrudniony musi wziąć w nim udział i podpisać listę obecności, która będzie dowodem odbycia kursu. W przeciwnym wypadku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) może nałożyć na przedsiębiorcę karę grzywny. Obowiązkiem podwładnych jest zapoznanie się ze wszystkimi zasadami korzystania ze stanowiska pracy.

 

W niektórych zakładach wykonywane czynności wymagają używania odzieży ochronnej (kaski, kombinezony, specjalne okulary, rękawice czy obuwie). Jej koszt pokrywa przedsiębiorca. Oprócz tego w każdej firmie, w widocznych miejscach, powinny być rozmieszczone odpowiednie znaki ostrzegawcze, informacyjne, nakazu oraz zakazu. Nie można także zapomnieć o działającej gaśnicy przeciwpożarowej.

 

Prawo pracy – BHP

 

Każdy zatrudniony ma obowiązek zapoznać się z regulaminem BHP w pracy. Nieprzestrzeganie zasad może być przyczyną ukarania pracownika. Przełożony ma prawo nałożyć na niesubordynowanego podwładnego kary upomnienia bądź nagany. Łamanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy stanowi zagrożenie nie tylko dla jednej osoby, ale dla wszystkich zatrudnionych.

 

Pracownicy powinni pamiętać też, że jeśli przedsiębiorca wyda polecenie niezgodne z regułami BHP, to mogą odmówić wykonania zadania. Nie tracą przy tym wynagrodzenia. W przypadku wystąpienia usterek w jednym z elementów wyposażenia zakładu należy zgłosić ten fakt do przełożonego.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze oferty pracy:
 • Talent Searcher [rekrutacja online]

  Firma: ING Tech Poland

  Lokalizacja: śląskie/ Katowice

  umowa o pracę taki rodzaj umowy oferujemy 8:00 - 16:00 (8h dziennie) w tych godzinach pracujemy Konduktorska 35, Katowice tutaj mieści się nasze biuro Zakres obowiązków 70% - Proaktywne pozyskiwanie najbardziej wartościowych kandydatów z różnych kanałów...

  Dodane: dzisiaj

 • Elektronik

  Firma: IMG Arena

  Lokalizacja: śląskie/ Żernica

  obsługa techniczna wydarzeń sportowych- montaż, demontaż oraz serwisowanie sprzętu; nadzorowanie systemów podczas rozgrywanych meczy; współpraca z organizatorami wydarzeń sportowych. dyspozycyjności na wyjazdy zagraniczne: min. Europa, USA, Afryka;...

  Dodane: dzisiaj

 • Specjalista ds księgowości

  Firma: Rekrutacja pracowników Anna Cichocka

  Lokalizacja: śląskie/ Mikołów

  weryfikacja dokumentów pod względem księgowym i merytorycznym dekretowanie i bieżące księgowanie dokumentów zgodnie z polskimi przepisami uczestniczenie w procedurach zamknięcia okresu księgowego uczestniczenie w sporządzaniu sprawozdań finansowych i...

  Dodane: dzisiaj

 • Java Developer

  Firma: Citycom

  Lokalizacja: śląskie/ Katowice

  Zakres obowiązków Tworzenie oprogramowania Wdrażanie i rozwijanie nowych technologii Aktywna praca i uczestniczenie w całościowych procesach wytwarzania oprogramowania Oczekiwania: 2 letnie komercyjne doświadczenie w programowaniu w Java Znajomości języka SQL...

  Dodane: dzisiaj

Więcej ofert pracy

© 2017 - 2021 praca Katowice Wszelkie prawa zastrzeżone