Dodatek nocny wypłacany jest osobom, które pracują w porze nocnej. Wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych przysługuje podwładnym, którzy regularnie wykonują zadania podczas zmiany nocnej, jak i tym, którzy pracują w nocy tylko sporadycznie.
Do pracowników nocnych zalicza się osoby wykonujące zadania w nocy:
co najmniej 3 godziny,
co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym.
Pora nocna – Kodeks pracy
Według artykułu 151. Kodeksu pracy: pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. To przedsiębiorca decyduje, które 8 godzin z powyższego przedziału przeznaczone są na porę nocną. Wszystkie zasady dotyczące konkretnych godzin powinny być zawarte w regulaminach wewnątrzzakładowych. Jeśli przełożony nie wyznaczył przedziału czasowego, to godziny pomiędzy 21.00 a 7.00 traktowane są jak pora nocna.
Pracodawcy mają obowiązek zgłosić do okręgowego inspektora pracy fakt, że podwładni wykonują zadania podczas nocnej zmiany.
Dodatek za pracę w nocy
Dodatek za pracę w nocy przysługuje za każdą godzinę pracy. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że dłużej niż 8 godzin w porze nocnej nie mogą pracować osoby wykonujące zadania szczególnie niebezpieczne oraz takie, od których wymaga się dużego nakładu wysiłku fizycznego bądź umysłowego.
Zapis ten nie dotyczy pracowników:
zarządzających w imieniu przełożonego zakładem pracy,
prowadzących akcje mają na celu uratowanie życia ludzkiego, ochronę mienia lub środowiska oraz usunięcie awarii.
Stawka za godziny nocne
Stawka za godziny nocne różni się w zależności od miesiąca, a nawet roku. Zależy ona od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym (w 2019 roku jest to 2250 zł brutto). Dodatek za godzinę pracy w porze nocnej wynosi 20% stawki godzinowej. Oblicza się go, dzieląc minimalne wynagrodzenie przez liczbę przepracowanych godzin w danym miesiącu i otrzymany wynik mnożąc przez 20%. Po dokonaniu obliczeń dodatek za pracę nocną w 2019 roku wygląda następująco:
Obsługa klientów poprzez połączenia telefoniczne i e-maile. Rozwiązywanie problemów technicznych. Wprowadzanie danych do systemu. Znajomość języka niemieckiego na poziomie min. B2. Komunikatywność i otwartość w kontaktach z klientami.
Opis stanowiska: Bezpośrednie nadzorowanie przebiegu procesu produkcyjnego Odpowiedzialność za nadzór nad CCP Nadzór i przestrzeganie norm określonych ustawą o miarach i wagach Kontrola jakościowa konfekcjonowanych produktów Kontrola znakowania towarów...
Opis stanowiska Rozdzielanie pracy pomiędzy podległych pracowników Efektywne zarządzanie zespołem pracowników, motywowanie pracowników Zapewnienie prawidłowego przebiegu procesów produkcyjnych Zapewnienie terminowej realizacji planu produkcyjnego oraz...
Obecnie dla jednego z naszych Klientów zajmującego się regeneracją podzespołów samochodowych, specjalizującego się w regeneracji turbosprężarek i układów paliwowych poszukujemy kandydatów na stanowisko: Pracownik utrzymania ruchu. Zadania: Diagnozowanie...
Dodatek za nocną pracę nie powala z nóg 😉
Niestety stawki tak wyglądają.
Moim zdaniem dodatek nocny powinien wynosić więcej.
Też tak myślę.