Powiatowe Urzędy Pracy często oferują osobom bezrobotnym możliwość odbycia stażu finansowanego przez Unię Europejską. Stażysta za wykonaną pracę otrzymuje wynagrodzenie w postaci stypendium stażowego, którego wysokość jest zależna od źródeł finansowania projektów unijnych. Dowiedzmy się, na czym dokładnie polega staż objęty wsparciem UE.
Misją stażu unijnego jest wspieranie bezrobotnych w rozwoju zawodowym. Osoby bez pracy mogą dzięki tej inicjatywie zdobyć doświadczenie zawodowe i podnieść swoje kwalifikacje. Za organizację stażu odpowiedzialne są Powiatowe Urzędy Pracy, a środki pieniężne na ten projekt pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zasady stażu unijnego
Staż unijny przynosi obopólne korzyści: pracodawca ma możliwość pozyskać rzetelnego pracownika, a stażysta zdobyć doświadczenie zawodowe. Jeśli przedsiębiorca chce zatrudnić osobę bezrobotną w ramach projektu UE, musi najpierw złożyć wniosek o utworzenie stażu we właściwym Powiatowym Urzędzie Pracy. W ciągu 30 dni od złożenia powinien dostać pisemną decyzję urzędnika. Po zdobyciu zgody na przeprowadzenie stażu pracodawca jest zobowiązany podpisać umowę ze starostą. W tym układzie urząd pośredniczy między pracodawcą a stażystą. Środki z UE w pierwszej kolejności wpływają do urzędu, a dopiero potem trafiają na konta stażystów.
Jak dostać się na staż unijny?
Unijne wsparcie zawodowe cieszy się dużym powodzeniem na regionalnych rynkach pracy. Prawo do stażu przysługuje wszystkim osobom bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Kandydaci zainteresowani stażem muszą najpierw odbyć rozmowę z doradcą zawodowym w celu opracowania indywidualnego planu zawodowego. Dopiero na jego podstawie mogą uzyskać skierowanie na przyuczenie do zawodu w konkretnym zakładzie pracy.
Ile czasu trwa staż unijny i czy można go przedłużyć?
Czas stażu unijnego jest uzależniony od wieku. Przygotowanie zawodowe nie może trwać krócej niż 3 miesiące i dłużej niż 6 miesięcy. Jedynie osoby bezrobotne, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, mogą ubiegać się o przedłużenie stażu do 12 miesięcy.
Stypendium stażowe
Stażysta w ramach realizowanego projektu otrzymuje stypendium finansowane ze środków unijnych lub ze środków pochodzących z Funduszu Pracy. Wysokość wynagrodzenia wynosi 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych i jest wypłacana co miesiąc przez Powiatowy Urząd Pracy.
Obsługa klientów poprzez połączenia telefoniczne i e-maile. Rozwiązywanie problemów technicznych. Wprowadzanie danych do systemu. Znajomość języka niemieckiego na poziomie min. B2. Komunikatywność i otwartość w kontaktach z klientami.
Opis stanowiska: Bezpośrednie nadzorowanie przebiegu procesu produkcyjnego Odpowiedzialność za nadzór nad CCP Nadzór i przestrzeganie norm określonych ustawą o miarach i wagach Kontrola jakościowa konfekcjonowanych produktów Kontrola znakowania towarów...
Opis stanowiska Rozdzielanie pracy pomiędzy podległych pracowników Efektywne zarządzanie zespołem pracowników, motywowanie pracowników Zapewnienie prawidłowego przebiegu procesów produkcyjnych Zapewnienie terminowej realizacji planu produkcyjnego oraz...
Obecnie dla jednego z naszych Klientów zajmującego się regeneracją podzespołów samochodowych, specjalizującego się w regeneracji turbosprężarek i układów paliwowych poszukujemy kandydatów na stanowisko: Pracownik utrzymania ruchu. Zadania: Diagnozowanie...